آمار
جستجو   :  

هنری کیسینجر هشدار داد: «نابودی داعش منجر به امپراطوری بنیادی ایرانی خواهد شد.» آینده پژوهی

 

هنری-کسینجر
هنری-کسینجر

هنری کیسینجر هشدار داد: «نابودی داعش منجر به امپراطوری بنیادی ایرانی خواهد شد.»

 

هنری کیسینجر (Henry Alfred Kissinger) دیپلمات آمریکایی و مشاور اسبق امنیت ملی ایالات متحده آمریکا است.

کیسینجر در دورهٔ ریچارد نیکسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا مشغول به کار شد و پس از پایان دوره نیکسون به خاطر رسوایی واترگیت در همان سمت با جرالد فورد به همکاری ادامه داد. او در سال ۱۹۷۳ به خاطر تلاش‌هایش برای پایان بخشیدن به جنگ ویتنام جایزه صلح نوبل گرفت. از وی به عنوان یکی از استراتژیست‌های ارشد ایالات متحده آمریکا نام می‌برند.

از مهمترین فعالیت‌های موفقیت‌آمیز کیسینجر می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • مذاکرات مربوط به محدودسازی سلاح‌های استراتژیک میان آمریکا و شوروی که منجر به پیمان سالتشد (۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲)
  • برقراری رابطه میان ایالات متحده آمریکا و چین با اجرای سیاست معروف به دیپلماسی پینگ پنگ در ۱۹۷۲
  • نقش مؤثر در خاتمه بحران ویتنام که جایزه صلح نوبل مشترکی را برای او و له دوک تو طرف مذاکره ویتنامی او به ارمغان آورد.

بسیاری از قدرت ها از جمله شیعه ی ایران و ایالات سنی مذهب بر لزوم نابودی داعش توافق دارند. اما چه کسی قرار است قلمروی داعش را به ارث ببرد؟

هنری-کسینجر
هنری-کسینجر

هنری کیسینجر هشدار داده است که نابودی داعش می تواند منجر به امپراطوری بنیادی ایرانی شود.

این دیپلمات سابق اظهار داشت وقتی داعش شکست بخورد، اگر ایران قلمروی آزاد شده را در اختیار بگیرد، نتیجه ظهور یک امپراطوری جدید خواهد بود.

وزیر امور خارجه ی دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون که اکنون ۹۴ سال سن دارد در مورد پیچیدگی های جانبداری در اختلافات خاورمیانه نیز صحبت کرد و در مقاله ای در CapX نوشت: « در این اوضاع دیگر نمی توان گفت دشمنِ دشمن من، دوست من است. ممکن است دشمنِ دشمن شما، دشمن شما باشد. خاورمیانه با ایدئولوژی های متفاوت و اقدامات خاصش دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد.»

جنگ کل دنیا با داعش نمونه ای از این آثار است. بسیار از قدرت های منطقه از جمله ایران شیعه مذهب و ایالات سنی مذهب بر لزوم نابودی داعش توافق دارند، اما چه حکومتی قلمروی آنها را به ارث خواهد برد؟ یک ائتلاف سنی؟ یا یک منطقه ی تحت نفوذ ایران؟

کیسنجر افزود: « پاسخ به این سوال آسان نیست چون روسیه و کشورهای عضو ناتو احزاب مخالف را حمایت می کنند. اگر قلمروی داعش توسط سپاه ایران یا نیروهای شیعی تصرف شود و توسط آنها اداره شود، نتیجه یک کمربند ارضی از تهران تا بیروت خواهد بود که می تواند نشان از ظهور امپراطوری ایرانی باشد.»

این اولین باری نیست که هنری کیسینجر چنین اظهاراتی دارد. سال گذشته این استاد سابق دانشگاه هاروارد در  Algemeiner گفته بود: « بزرگترین چالشی که خاورمیانه با آن مواجه شد، تسلط بالقوه ای ایران بر منطقه بود.»

منبع: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/henry-kissinger-isis-iranian-radical-empire-middle-east-a7881541.html

تاریخ درج  :  1396/5/23  
تعداد بازدید تا کنون :104

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی